Друк

Виховуємо патріотів

з досвіду роботи позашкільних навчальних закладів Київщини з
питань громадянського та патріотичного виховання

Виховання патріотизму сьогодні, як ніколи, актуально.  І не тільки для системи освіти, а й для держави в цілому. Саме зараз ми повертаємося до споконвічних цінностей: утвердження первинності любові до Батьківщини і людей, духовності, моральності, бережного ставлення до природних скарбів і національних надбань нашого народу тощо.

patriot-1

На Київщині з метою систематизації роботи з патріотичного виховання у навчальних закладах реалізується освітньо-виховний проект «Моя країна – Україна, Київщина – серце України».  Провідною ідеєю проекту є творчий пошук ефективних форм освітньо-виховної  роботи навчальних закладів області щодо відродження національних традицій, української культури, звичаїв народу, формування в дітей та молоді патріотизму і національної гідності.

patriot-1

Проектом передбачено проведення циклу різноманітних за формою і змістом заходів: акцій, флеш-мобів, патріотичних експедицій, туристських походів, святкових і пізнавальних програм, конкурсів, фестивалів, цікавих зустрічей тощо.

Одним з найбільш яскравих серед них є  обласна акція «Ми за єдину Україну», яка відбулась у червні цього року в Білій Церкві. Учасники акції – креативна учнівська молодь Київщини – долучилась до патріотичного руху дітей та молоді заради єднання України, заради миру та щасливого майбутнього. 

patriot-2

Хвилю патріотичного руху підхопили  й в інших регіонах області. Зокрема, у місті Узин Білоцерківського району була організована акція «Діти Узина за мир та єдність України» та свято «Україна моя вишивана». У Переяславі-Хмельницькому за ініціативи міської ради дітей Переяслава було проведено акцію «Діти Переяслава за єдину Україну!». Лідери учнівського самоврядування міста пронесли прапор України, якого доторкнулася кожна дитина – на знак підтримки ідеї збереження суверенітету і територіальної цілісності держави, а також і бажання розпочати новий навчальний рік у мирній і спокійній країні.

patriot-3

Важливим чинником національно-патріотичного виховання дітей та учнівської молоді є система роботи зі збереження народних звичаїв та обрядів українського народу.  Прикладом такої роботи є проведення традиційного обласного фольклорно-етнографічного фестивалю «Дитинства пісня Великодня», який вісім років поспіль відбувається за ініціативи департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації. Заходи фестивалю проводяться  спільно з Національним історико-етнографічним музеєм «Переяслав», Центром історії та культури Київської Русі «Парк Київська Русь» за активної підтримки Переяслав-Хмельницької міської ради, Обухівської райдержадміністрації, громадських організацій «Відродження», «Спадщина». У заходах фестивалю щороку беруть участь більше 2000 дітей та дорослих.

patriot-4

У комплексі заходів департаменту освіти і науки щодо національно-патріотичного виховання є проведення обласного фольклорного фестивалю-конкурсу «З народного джерела», який проводиться КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини» один раз на два роки. Кількість учасників фестивалю кожного разу зростає. Активними учасниками цього заходу є більше 20 фольклорних колективів навчальних закладів області. Фестиваль засвідчив, що фольклорне мистецтво – це невичерпний потенціал у вихованні учнівської молоді засобами національної культури з урахуванням особливостей співацько-виконавських традицій, національного вбрання та інструментарію, народної хореографії характерних для Київського регіону.

patriot-5

Важливим для формування національної свідомості дітей є функціонування в загальноосвітніх навчальних закладах та позашкільних навчальних закладах фольклорних колективів. Гордістю освіти Київщини є дитячі народні та зразкові фольклорні гурти: «Калинка» Будинку дитячої та юнацької творчості м.Бровари, «Співограй» Центру творчості дітей та юнацтва «Соняшник» м. Біла Церква, «Вишиванка» Таращанського районного центру творчості дітей та юнацтва «Веселка», «Калинонька» Бородянського районного центру дитячої та юнацької творчості, «Світлиця» Баришівського районного центру позашкільної роботи «Мрія», «Струмочок» та «Барвінок» Вишнівського центру творчості дітей  та юнацтва Києво-Святошинського району, «Співаночка» Миронівського районного центру творчості дітей та юнацтва, «Калинонька» Тетіївського районного центру позашкільної освіти. Вихованці цих колективів вчаться з повагою ставитись до культурно-історичного минулого українського народу, його звичаїв, традицій і обрядів.

Лейтмотивом до роботи клубів патріотичного виховання можуть стати слова Андрія Мусієнка, вихованця історико-краєзнавчого клубу «Легіон» Вишгородського центру художньої творчості, юнацтва та молоді «Дивосвіт»: «Ми тільки починаємо жити, та у нас є свої мрії, цілі, прагнення. Ми хочемо бачити нашу Україну квітучою країною. Заради цього треба жити. Жити так, щоб нашим героям не було соромно дивитися на нас з висоти вічності». 

patriot-7

У  Київській області на базі позашкільних навчальних закладів функціонували 45 груп гуртків, клубів та об’єднань  патріотичного напряму, у яких навчалися 736  дітей.  Серед них гуртки «Козацька школа», що успішно функціонують на базі Баришівського центру позашкільної роботи «Мрія», Яготинського будинку дитячої та юнацької творчості. Гуртки «Джура» працюють у позашкільних навчальних закладах Згурівського, Сквирського, Яготинського районів, місті Бориспіль. На базі Центру творчості дітей та юнацтва «Соняшник» міста Біла Церква вже близько 10 років працює патріотичний клуб «Лицарська звитяга». Слід зазначити, що в основу діяльності військово-патріотичних клубів «Ратоборець» Центру позашкільної роботи міста Буча, «Прикордонник» та «Хортинг» Броварського районного будинку дитячої та юнацької творчості, історико-краєзнавчого клубу «Легіон» Вишгородського районного центру художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт» покладено концепцію триєдиної мети виховання: розвиток інтелекту, фізичний гарт і патріотичне виховання.

patriot-8-1

Однією з ефективних форм військово-патріотичного виховання учнівської молоді є проведення у навчальних закладах області Всеукраїнської військово-патріотичної гри «Зірниця» та військово-спортивної патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). Проведення районних та обласних етапів вищезазначених ігор консолідує діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування всіх рівнів навчальних закладів і громадських організацій щодо вирішення проблем військово-патріотичного виховання підростаючого покоління.

patriot-9

Найбільш масовими гуртками зазначеного спрямування є гуртки «Зірниця», що успішно функціонують у позашкільних навчальних закладах Баришівського, Броварського, Володарського, Згурівського, Миронівського, Переяслав-Хмельницького, Рокитнянського, Ставищенського районів, та містах Бориспіль, Переяслав-Хмельницький. Свою військову, спортивну, топографічну підготовку та інтелектуальні здібності вихованці гуртків мали змогу  продемонструвати під час обласного етапу гри «Зірниця», яка  проводилася на полігоні 72 механізованої бригади у м. Біла Церква. Двічі поспіль високу результативність у грі демонстрували вихованці гуртка «Зірниця» Рокитнянського районного центру дитячої та юнацької творчості, що працює на базі Ольшаницької ЗОШ І-ІІІ ступенів. Вони успішно захищали честь Київської області у Всеукраїнському етапі гри.

patriot-10

В області накопичено значний досвід організації проведення районних та міських етапів гри «Сокіл» («Джура»). Ефективну систему роботи з цього напряму створено у позашкільних навчальних закладах Баришівського, Макарівського, Сквирського, Ставищенського районів та міста Бориспіль. Зокрема, протягом останніх 5 років кращі рої усіх загальноосвітніх навчальних закладів міста Бориспіль збираються на території озера Комсомольське, де змагаються у стройовій та вогневій підготовці, долають смугу перешкод, беруть участь у грі «Відун», конкурсах «Ватра», «Бівак».

У липні 2014 року рій «Броварська Січ», до складу якого входили учні навчальних закладів міста Бровари, взяли участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл» («Джура»). Місцем проведення гри було обрано «колиску» українського козацтва острів Хортицю, що на Запоріжжі. Під час змагань діти мали змогу зануритися в атмосферу козацтва і випробовували себе на міцність у військово-спортивних, культурно-інтелектуальних та патріотичних конкурсах. Представники Київщини на зборі показали гарні результати. Так, у конкурсі «Рятівник» команда посіла ІІ місце, у інтелектуальній грі «Відун» – ІІІ місце, Безвиненко Богдан виборов ІІ місце у змаганнях зі стрільби.

patriot-11

У позашкільних навчальних закладах працюють клуби, метою яких є дослідження подій Великої Вітчизняної війни. Так, у Вишгородському районному центрі художньої творчості дітей, юнацтва та молоді «Дивосвіт» діє історико-краєзнавчий клуб «Пошук», у Згурівському районному будинку дитячої та юнацької творчості – клуби «Пам'ять» та «Юні шукачі», у Бориспільському районному будинку дитячої та юнацької творчості, Іванківському районному центрі дитячої та юнацької творчості, Кагарлицькому районному центрі дитячої та юнацької творчості успішно функціонують гуртки «Патріот».

Слід зазначити, що протягом останніх трьох років в області спостерігається стабільна тенденція щодо функціонування гуртків патріотичного спрямування.

Найбільшу кількість груп налічують позашкільні навчальні заклади Бориспільського району – 5 (75 вихованців гуртків), Вишгородського району – 4 (79 вихованців), Переяслав-Хмельницького – 4 (76), Згурівського  – 4 (65), м. Буча – 4 (60 дітей). Започатковано роботу гуртків вказаного напряму у позашкільних навчальних закладах Володарського, Іванківського, Миронівського та Тетіївського районів. 

Щорічно департаментом освіти і науки Київської обласної державної адміністрації спільно з Київською обласною організацією ветеранів Афганістану з метою вивчення героїчних і трагічних подій Афганської війни 1979-1989 років проводиться обласний мистецько-патріотичний конкурс «Афганська війна очима дітей». Захід проводиться у номінаціях «Образотворче мистецтво» та «Літературна творчість». Учасниками заходу кожного року є більше 500 юних художників, поетів, журналістів.

patriot-13

У 2013 році Київщина відзначала 70-річчя визволення області від фашистських загарбників. Низку заходів, приурочених визволенню своїх населених пунктів провели педагоги та учні навчальних закладів області: упорядкування братських могил на території свого міста (села), покладання квітів до обелісків, зустрічі з ветеранами та дітьми війни, круглі столи, конференції, фотовиставки. Велику роботу щодо упорядкування експозицій, що розкривають події 1941-1945 років, провели юні пошуковці у музеях навчальних закладів області. Цікавий досвід має Музей партизанської слави на базі Литвинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Вишгородського району. Юні пошуковці не лише поповнюють новими експонатами виставки, а й створюють відеоролики у відтворюють події тих років. Вихованці розробили і запропонували учнівській громаді району районну акцію «Почесна варта», за положенням якої усі учнівські колективи взяли під постійну опіку братські могили та місця поховань років Великої Вітчизняної війни у своїх населених пунктах, організовували біля них почесну варту під час святкових заходів з нагоди визволення населених пунктів і Дня Перемоги. 

Цього літа на території Київської області проводиться туристська естафета пам’яті, присвячена 70-річчю визволення України від фашистських загарбників. Естафета проводиться з метою формування у дітей патріотичних почуттів, вшанування пам’яті воїнів, які захищали та звільняли Україну в роки Великої Вітчизняної війни 1941-1944 рр., розвитку дитячо-юнацького туризму і краєзнавства, формування банку даних про пам’ятники Великої Вітчизняної війни на території Київщини. Юні туристи - учасники естафети здійснюють пішохідні, водні, велосипедні туристські походи територією області. Під час проведення походів учасники проводять зустрічі з ветеранами та дітьми війни, сім’ями загиблих та померлих учасників війни, записують їх спогади, надають їм необхідну та посильну допомогу, виявляють, упорядковують та фотографують братські могили, пам’ятники, пам’ятні знаки тощо, присвячені подіям Великої Вітчизняної та Другої світової воєн. Стартувала естафета п’яті у місті Буча 2 червня 2014 року, фінал активної частини естафети відбудеться у вересні у селі Нові Петрівці Вишгородського району на території Державного музею-заповіднику «Битва за Київ у 1943 році» Заходи, проведені у рамках естафети, висвітлюються на сайті департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, у періодичній пресі. 

patriot-14

Традиційними стали краєзнавчі пішохідні та велосипедні походи за участю вихованців туристсько-краєзнавчих гуртків навчальних закладів. Маршрути, розроблені педагогами позашкільних навчальних закладів – Броварським районним центром туризму, Центром туризму і краєзнавства учнівської молоді міста Бориспіль, Станції юних туристів міста Переяслава-Хмельницького, Центру позашкільної роботи міста Буча, КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини» – присвячені подіям національно-визвольного руху, повстання під Крутами, визволення області від фашистських загарбників, знайомлять молодь з життєвим та творчим шляхом відомих людей України.

patriot-15

Важливим фактором патріотичного виховання дітей та учнівської молоді є шкільні музеї, яких всього в області налічується 268.Найбільш поширеними в області є музеї краєзнавчого профілю, таких музеїв налічується 96, 57 музеїв широко-історичного профілю та етнографічного профілю – 49 музеїв. Успішно функціонують музеї історії освіти та військово-історичні 39 і 26 музеїв відповідно.

Вихованці позашкільних та учні загальноосвітніх навчальних закладів області щорічно беруть участь у Всеукраїнському конкурсі мультимедійних проектів «Врятувати від забуття». Головною темою досліджень учнівської молоді є переважно події Великої Вітчизняної війни. Так, у минулому навчальному році для участі в зазначеному конкурсі свої роботи подали вихованці дитячої відеостудії «Креатив» Таращанського центру творчості дітей та юнацтва «Веселка», дитячої телестудії «Надія» Макарівського районного центру творчості дітей та юнацтва імені Д. Туптала, гуртка «Музеєзнавці» Броварського районного центру туризму, учні Здвижівської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів та Клавдіївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Бородянського району, Бесідського навчально-виховного комплексу «ЗОШ І-ІІІ ступенів − дитячий садок» Ставищенського району та Вишнівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Києво-Святошинського району.

В Україні 2014 рік оголошено роком Тараса Григоровича Шевченка.

З метою достойного вшанування пам’яті великого Кобзаря департаментом освіти і науки Київської обласної державної адміністрації було розроблено план заходів з відзначення 200-річчя з дня народження Т.Г. Шевченка.

 

patriot-16

Педагогічними працівниками позашкільних закладів розроблено екскурсійні маршрути Київщиною для дітей та учнівської молоді місцями пов’язаними з життєвим і творчим шляхом поета. Протягом 2013-2014 навчального року більше 3000 учнів та вихованців навчальних здійснили екскурсії до Національного Музею Тараса Шевченка у місті Канів. Серед низки заходів – районні та міські конференції, виставки малюнків та декоративно-прикладного мистецтва, шевченківські читання. 25 і 28 березня на базі Баришівського районного центру позашкільної роботи «Мрія» та Краєзнавчого музею у місті Біла Церква відбулася підсумкова обласна конференція юних краєзнавців «Київщина мій заповітний край» присвячена 200-річчю Тараса Григоровича Шевченка. Програмою конференції передбачено пленарне засідання, робота секцій, присвячених життєвому та творчому шляху Великого Кобзаря. У заході взяло участь близько 200 юних краєзнавців. За підсумками конференції видано збірник матеріалів «Шевченко і Київщина».

Сьогодні десятки тисяч патріотів нашої держави знаходяться на передовій, захищаючи від терористів свободу, незалежність та територіальну цілісність нашої України. На жаль, сотні з них отримали поранення та знаходяться на лікуванні у шпиталях та лікарнях. У складний для нашої країни час діти проявляють свої найкращі патріотичні почуття, підтримуючи морально українську армію. Мова йде про те, щоб написати нашим захисникам кілька теплих рядочків листа-підтримки або намалювати яскравий позитивний малюнок.

Саме тому діти Київщини з великим задоволення та трепетом взяли участь у Всеукраїнській акції «Лист пораненому» та надіслали на передову захисникам Вітчизни яскраві малюнки, щирі листи, які містять часточку душі і любові юних патріотів України.

Одними з перших до участі в акції долучились гуртківці Таращанського районного центру творчості дітей та юнацтва «Веселка», які передали свої малюнки та ляльки-обереги до Київського обласного штабу з координації допомоги військовослужбовцям. Вони сподіваються, що це допоможе солдатам відновити їх духовні сили та відродить бойовий дух. Вихованці  Володарської загальноосвітньої санаторної школи-інтернат свої листи вирішили направити військовослужбовцям 72-ої окремої механізованої бригади міста Біла Церква. Малюки Дошкільного навчального закладу №10 «Малятко» міста Фастів підготували нашим воїнам листи й малюнки, які передали батьку одного з вихованців садочка, котрий служить в складі 25 батальйону територіальної оборони «Київська Русь». Більше сотні листів та малюнків лідери учнівського самоврядування Білоцерківщини надіслали у шпиталі Запоріжжя, Хмельницького, Чернігова, Вінниці, Миколаєва, Ірпеня, де проходять реабілітацію та лікування поранені під час АТО солдати-українці. 2014-2015 навчальний рік є особливим з точки ведення виховної роботи. В контексті нових викликів, що постали перед країною, МОН України орієнтує педагогічних працівників на внесення  змін до проведення виховної роботи. Події останніх місяців показали необхідність соціально-психологічного захисту і психологічної допомоги дітям, їхнім родинам. Адже і дорослі і діти переживають душевні страждання від втрат Героїв Небесної сотні, загиблих військових, силовиків, Національної гвардії. В цей час важливо підтримувати учнів, створювати у школах для дітей безпечне та позитивне середовище.    

У навчальних закладах Київщини дітей та учнівську молодь активно залучають до діяльності в органах учнівського самоврядування, де є немало можливостей розвинути власні лідерські якості. Такі органи функціонують у навчальних закладах, на рівні районів і міст, а також на обласному рівні.

Беручи участь у реалізації соціально значущих проектів і програм, діти  набувають певного життєвого та соціального досвіду, формують свої організаторські вміння, креативні якості, і, найголовніше, усвідомлюють важливість цієї справи. Учнівське самоврядування сприяє життєвому самовизначенню дітей, розкриває перед ними світ людських взаємин у всій їх складності й суперечливості. 

На теренах регіону уже сім років працює обласна рада дітей Київщини, яка здійснює загальну координацію діяльності районних, міських органів учнівського самоврядування. У складі обласної ради дітей Київщини – 84 (вісімдесят чотири) дитини-лідера з районних та міських осередків дитячого самоврядування.

Структура обласної ради передбачає налагоджену роботу 10 (десяти ) комісій, кожна з яких на засадах партнерства з асоціацією батьківської громадськості реалізує низку спільних соціально значимих програм та проектів, зокрема, «Об’єднаймо школи», «Правильний вибір професії – успішне майбутнє», «Вивчаємо та реалізуємо свої права та обов’язки», «Комісії преси у дії», «Ми за щасливе дитинство та відповідальне батьківство», «Заочна подорож Київщиною», «Лідери з дитинства», «Стильна Київщина».

За час діяльності обласної ради дітей Київщини організовано активну роботу районних та міських органів учнівського самоврядування, які працюють за обраною, найбільш оптимальною для них моделлю.

Найбільш успішними з них є  Баришівська районна рада учнівського самоврядування «Альянс», районний парламент дітей Іванківщини, асоціація дитячих  організацій «Крона» Ставищенського району, федерація учнівських організацій «Єдність» міста Біла Церква, асоціація учнівського самоврядування міста Бориспіль,  рада дітей та юнацтва міста Василькова.

Форма патріотичного виховання у системі фізичної культури і спорту

Яскравим прикладом патріотичного виховання учнівської молоді є проведення Всеукраїнського фізкультурно-патріотичного фестивалю школярів України «Козацький гарт», який у2006 році було започатковано Міністерством освіти і науки України. Учасниками зазначеного заходу є учні загальноосвітніх навчальних закладів 5-10 класів. Особливістю цього спортивно-патріотичного свята є те, що учні змагаються у традиційних для українського козацтва дисциплінах:«човниковий» біг, стрибок у довжину з місця, стрибки через скакалку, перетягування канату, естафета та конкурс знавців історії українського козацтва «Тільки тим історія належить, хто за неї бореться й живе…».

Департаментом освіти і науки Київської обласної державної адміністрації, спільно з Київським обласним відділенням Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України,щорічно проводиться І-ІІІ тури фестивалю, в якому беруть участь близько 3 тис. школярів усіх регіонів Київщини.

Зокрема, 8 травня 2014 року на базі ЦДЮНСБ «Трудові резерви»  у місті Біла Церква відбувся ІХ обласний тур фестивалю, присвячений Дню Перемоги. На урочистому відкритті заходу були присутні почесні гості,ветерани Великої Вітчизняної війни, представники громадськості, освітянських і спортивних організацій.        

В обласному турі змагань прийняли участь 264 спортсмени Київщини, які завзято боролись за перемогу у кожній дисципліні і  за загальнокомандними результатами місця розподілились наступним чином:

І місце – команда м. Біла Церква

ІІ місце – команда Миронівського району

ІІІ місце – команда м.Тараща.

Переможці і призери змагань були нагороджені кубками, медалями, дипломами відповідних ступенів,  спортивною літературою,  календарями, подарунками та спортивним інвентарем.