Друк

Позашкільна освіта

69360934 2478672842196265 666849971135315968 oЗаклади позашкільної освіти 

Нормативно-правова база позашкільної освіти

Законом України «Про освіту» визначено, що позашкільна освіта є невід’ємною складовою системи освіти, метою якої є розвиток здібностей дітей та молоді у сфері освіти, науки, культури, фізичної культури і спорту, технічної та іншої творчості, здобуття ними первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та/або професійної діяльності.

З огляду на зазначене основніпріоритети діяльність департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації спрямовані на підвищення якості позашкільної освіти, створення відкритого простору системи позашкільної освіти області для будь-якої дитини, де вони могли набути ключових компетентностей потрібних для успішної самореалізації.

01 04 3

Відповідно до пріоритетних завдань департаментом освіти і науки спільно з КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини» реалізуються ряд інноваційнихосвітніх проєктів, зокрема: «Позашкілля – простір творчих можливостей», «Таланти твої, Київщино!», «Моя країна Україна, Київщина - серце України», «Школа лідерської майстерності», «EcoWorldKids». КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини» розроблено нові проєкти, зокрема освітній проєкт «STEM/ STEАM – створюємо сучасний освітній простір», арт-проєкт «Розмалюємо Київщину – від сірості до яскравості», освітній природоохоронний проєкт «ДжерелоLIFE», інтерактивний освітній проєкт «Медіапростір «Виховуємо патріотів».

У рамках реалізації обласного проєкту «Позашкілля – простір творчих можливостей» департамент освіти і науки спрямовує свою діяльність на максимальне охоплення дітей різними формами позашкільної освіти, розширення мережі закладів позашкільної освіти, створення їх соціально-культурного простору.

Щороку кількість дітей охоплених позашкільною освітою зростає. Так, у закладах освіти Київщини позашкільною освітою охоплено понад 156 тис. дітей.

Розширюється мережа закладів позашкільної освіти, зокремаїї збільшено на сім закладів. На сьогодні у системі освіти області функціонує 82 заклади позашкільної освіти (у минулому році 73 заклади).

Значно зріс контингент вихованців закладів позашкільної освіти. Так, у гуртках та творчих об’єднаннях 82 закладів позашкільної освіти навчається близько 86 тис. вихованців.

Найвищі показники охоплення дітей та учнівської молоді гуртковою роботою у закладах позашкільної освіти Поліського (87%), Іванківського (75,5%), Сквирського (65%), Кагарлицького (63%), Богуславського (52%), Переяслав-Хмельницького (73%) районів, Баришівської (74%) та Узинської (67%) ОТГ та міста Василькова (62%), у яких показник охоплення позашкільною освітою значного вищий від середнього обласного показника.

У закладах загальної середньої освіти гуртковою роботою охоплено понад 57 тис. учнів. У 29 дитячо-юнацьких спортивних школах свою спортивну майстерність удосконалюють понад 13 тис. дітей та підлітків.

Децентралізація спонукає до перегляду підходів щодо моделювання і системи позашкільної освіти, оскільки важливо в умовах змін зберігати і розвивати цю систему як невід’ємну складову системи безперервної освіти, а також забезпечити надання якісної позашкільної освіти дітям, які проживають в об’єднаних територіальних громадах.

На сьогодні в об’єднаних територіальних громадах області функціонує 11 закладів позашкільної освіти (у минулому році два заклади позашкільної освіти). Зокрема, розпочали освітню діяльність два новостворені заклади позашкільної освіти, а саме: в Узинській ОТГ було відкрито Центр розвитку дітей та молоді, у Великодимерській ОТГ – Центр культури, дозвілля та спорту. Вісім закладів увійшов до складу ОТГ після їх створення, а саме: у Тетіївській ОТГ – Центр позашкільної освіти, у Миронівській ОТГ – Центр дитячої та юнацької творчості, у Баришвській ОТГ – Центр позашкільної роботи «Мрія», у Березанській ОТГ – Центр дитячої та юнацької творчості «Надія», у Бучанській ОТГ – Центр позашкільної освіти, у Ржищівській ОТГ – Будинок дитячої та юнацької творчості, в Обухвській ОТГ – Обухівський міський центр творчості дітей, юнацтва та молоді «Романтик» та Центр військово-патріотичного виховання. У Ковалівській ОТГ у структурі Ковалівського освітнього округу опорного закладу загальної середньої освіти «Ковалівський ліцей» діє структурний підрозділ позашкільної освіти. У решті ОТГ створена мережа гуртків за основними напрямами позашкільної освіти на базі закладів загальної середньої освіти.

На виконання Указів Президента України від 12 червня 2015 року № 334 «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», від 13 жовтня 2015 року № 580 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016-2020 роки», Програми національно-патріотичного виховання в Київській області на 2017-2020 роки продовжується реалізація обласного освітньо-виховного проєкту з національно-патріотичного та громадянського виховання «Моя країна – Україна, Київщина – серце України».

Успішній реалізації завдань щодо виховання у дітей духовних і моральних цінностей сприяє діяльність гуртків національно-патріотичного виховання. У закладах позашкільної освіти області спостерігається тенденція до збільшення кількості гуртків військово-патріотичного спрямування та кількості дітей у них: у 2017 році – 128 гуртків (2177 вихованців), у 2018 році – 181 гурток (3163 вихованці), у 2019 році – 184 гуртка (3208 вихованців), у 2020 році – 173 гуртки (3187 вихованців).

Вихованню у дітей духовності і патріотизму сприяє проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У 44 районах, містах та об’єднаних територіальних громадах області відбулися І (районні, міські, ОТГ) етапи Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»), в яких взяли участь 6732 юних джур. ІІ (обласний) етап гри стали 45 роїв (360 джур) закладів освіти міст, районів та об’єднаних територіальних громад області а також рій «Характерники» з міста Авдіївка Донецької області.

01 04 4

Продовжено роботу у рамках проєкту «Герої серед нас: сучасні захисники України», підсумком якої стала обласна краєзнавча конференція учнівської молоді з однойменною назвою, що відбулася у листопаді на базі ДПТНЗ «Бориспільський професійний ліцей» за участі юних краєзнавців області та учасників антитерористичної операції на Сході України.

У рамках обласного інтерактивного освітнього проєкту «Медіапростір «Виховуємо патріотів», з метою організації та координації національно-патріотичного виховання в системі освіти області, вшанування мужності та героїзму учасників Революції Гідності, Героїв Небесної Сотні, захисників незалежності й територіальної цілісності України, створено і функціонує обласний сайт – Інформаційна медіатека «Україна назавжди: вивчаємо, пам’ятаємо, зберігаємо». Цільовій аудиторії сайт презентовано під час відкриття обласного Інтерактивного військово-патріотичного центру на базі ДПТНЗ «Бориспільський професійний ліцей», проведення обласних конференцій «Герої серед нас: сучасні захисники України» (до Дня Гідності та Свободи), «Полум’я ДАПу – в наших серцях», форуму «Зима, що нас змінила» (до Дня Героїв Небесної Сотні), IV-го родинного фестивалю «З війни до миру. Діти» (до Дня Захисників України), І та ІІ-ї обласної «Школи виховників джур», семінару-практикуму для працівників системи освіти районів, міст, об’єднаних територіальних громад Київщини, які відповідають за організацію та проведення І етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») тощо.

Для активізації діяльності закладів освіти Київської області з екологічної культури, екологічної свідомості був розроблений обласний освітній соціально-екологічний проєкт «Екологічний кластер «EcoWorldKids». До нього включені як заклади позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму так і заклади загальної середньої освіти Київської області. Для створення ефективного екологічного освітнього простору розроблена схема їхньої взаємодії в рамках проєкту. Екологічний кластер «EcoWorldKids» був презентований під час інтеграційної діалогової платформи «Сучасна позашкільна освіта: вектори розвитку та пріоритети діяльності» у рамках Міжнародного освітнього саміту «Стратегічне партнерство: освіта, наука, влада», засідання виїзної методичної ради Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді, відкритих Всеукраїнських зборів «Позашкільна освіта в умовах децентралізації». Даний проєкт схвалений методичною радою Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді (протокол № 3 від 24.04.2019), колегією департаменту освіти і науки Київської обласної державної адміністрації (протокол№3 від 08.08.2019) та рекомендований до впровадження в освітній процес закладів освіти області. У рамках проєкту відбулося ряд майстерок «Жити в стилі ЕКО!».

бойко 1

Розпочато роботу трьох освітніх платформи на базі закладів позашкільної освіти області щодо реалізації обласного освітнього проєкту «STEM/STEАM-освіта: створюємо сучасний освітній простір», зокрема:

платформа І – «STEM/STEАM-підходи в організації сучасного освітнього простору закладів позашкільної освіти» на базі Броварського районного центру дитячої та юнацької творчості та Кагарлицького районного центру дитячої та юнацької творчості;

платформа ІІ – «Впровадження освітньої робототехніки: розвиток ключових компетентностей» на базі Бориспільського міського центру технічної творчості «Евріка» та Обухівського центру дитячої та юнацької творчості «Романтик».

платформа ІІІ – «Залучення дітей та учнівської молоді в STEM: спектр нових можливостей» на базі КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини».

З метою моделювання сучасного інформаційного освітнього простору, формування конкурентноспроможної особистості зі сформованим світоглядом і активною громадською позицією в рамках проєкту розпочато роботу щодо організації роботи гуртків «Робос», «Робототехніка», «LEGO» тощо та оновлено матеріально-технічну базу STEM/ STEАM –лабораторій таких опорних закладів: Опорний навчальний заклад Путрівський навчально-виховний комплекс «Гімназія – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад» Васильківського району, Стайківський опорний заклад загальної середньої освіти I-III ступенів Кагарлицького району, Опорний заклад освіти «Карапишівський академічний ліцей – центр позашкільної освіти» Миронівської районної ради, Комунальний заклад виконавчого комітету Пісківської селищної об’єднаної територіальної громади «Пісківській ліцей», Опорний заклад освіти «Ржищівський ліцей «Лідер» Ржищівської міської ради, Білоцерківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням інформаційних технологій.

Відповідно до Стратегії розвитку Київської області на період до 2020 року департаментом освіти і науки Київської облдержадміністрації реалізується проєкт «Самоврядування дітей та учнівської молоді Київщини».

У рамках зазначеного проєкту в області продовжує розвиватись дитячий лідерський рух.

В області збільшилася кількість міських (районних, територіальних) органів самоврядування дітей та учнівської молоді, зокрема функціонує 54 органи учнівського самоврядування (у минулому році 44). До діяльності в обласній раді дітей Київщини долучились лідери новостворених територіальних громад.

Загальну координацію діяльності районних, міських органів учнівського самоврядування здійснює обласна рада дітей Київщини. У структурі обласної ради дітей Київщини працює 5 комісій з різних напрямів діяльності, які координують роботу з реалізації різних програм та проєктів, а саме комісія освіти та захисту прав дітей; партнерства та зв’язків з громадськістю; з питань культури, дозвілля та волонтерської діяльності; екології, спорту та здорового способу життя; толерантності та духовного розвитку.

Дитячий лідерський рух сьогодні – це погляд у майбутнє. Адже, він є одним із важливих та дієвих інститутів соціалізації особистості, який дає можливість реалізувати інтереси, ініціативи, забезпечує здатність самостійного прийняття рішень, спроможність розвивати й удосконалювати здібності – це те, що вирізняє лідерів із-поміж великої кількості людей. І цей багаж компетентностей  є платформою для успішного дорослого життя.

50069591 2551785448172183 1465709279691407360 n

Потенціал учнівського самоврядування надзвичайно потужний. Діти-лідери є генераторами  багатьох важливих ідей, ініціатив та проєктів.

Серед важливих пріоритетів над якими працюють діти-лідери Київщини є:

  • формування HR-лідера нової генерації;
  • діджіталізація у реалізації стартапів;
  • формування в учнів соціальної і громадянської компетентності;
  • булінг у дитячому середовищі;
  • формування правової культури особистості учня.

Втілюючи пріоритетні напрями діяльності, лідери обласної ради дітей Київщини реалізують  ряд програм та проєктів: «Правильний вибір професії – успішне майбутнє», «Маршрути співпраці», «Імідж обласної ради дітей Київщини», «Партнерство – основа успішної діяльності», «Я – громадянин» та інші.

Протягом року діє обласна Школа лідерів учнівського самоврядування. У рамках якої обговорюються кращі дитячі лідерські ініціативи, проєкти, справи; процеси розвитку дитячого лідерського руху на Київщині.

А ще, представники ОРДК входять до складу Національної ради дітей та молоді. Протягом року діти-лідери Київської області на Всеукраїнському форумі Національної ради дітей та молоді беруть участь в обговоренні питань, які стосуються сучасних викликів  життя дитини. Діти-лідери долучились до промоції та адвокації  питання покращення шкільного харчування, запобігання булінгу, кібербулінгу, насильства у сім`ї та небезпеки на дорогах. Ці важливі питання обговорені дітьми -лідерами у регіонах області.

Розпочато реалізаіцію обласного творчого арт-проєкту «Розмалюємо Київщину – від сірості до яскравості». Основною метою зазначеного проєкту є створення публічного мистецького простору в закладах позашкільної освіти, формування позитивного іміджу закладу, району, міста, ОТГ на державному рівні. У рамках проєкту реалізуються: проєкт «Стріт-арт», проєкт «Еко-арт», проєкт «Брендинг», проєкт «Артспейс», проєкт «Made in Kyiv region», проект «Гордість землі Київської». Серед очікуваних результатів проєкту – робота арт-кластерів у кожному закладі позашкільної освіти Київської області; виготовлення арт-карти Київської області з метою популяризації історико-культурної спадщини Київщини засобами образотворчого мистецтва. Протягом реалізації арт-проєкту проводяться наступні масові заходи з дітьми та учнівською молоддю – арт-майстер-класи; мистецький челендж «Великі художники Київщини»; обласні виставки-конкурси «Об’єднаймося ж, брати мої!», «Чарівна палітра», «Арт-факторія», «Знай і люби свій край», «Український сувенір», «Новорічна композиція», «Космічні фантазії»; презентація публічного мистецького простору (арт-кластера) в закладі позашкільної освіти; майстерня монументального живопису; пленер «Квітуча Київщина»; екскурсії до місць творчості українських мисткинь – Катерини Білокур, Марії Приймаченко; виставка-презентація робіт художників-ілюстраторів «Made in Kyiv region»; онлайн-виставка дитячого малюнку «Пернаті друзі». З початку 2020 року учасниками обласних заходів проєкту стали близько 1000 вихованців гуртків образотворчого та декоративно-ужиткового мистецтва закладів позашкільної освіти Київської області.

20171031 DSC 0082

Національним пріоритетом є соціальна адаптація та інтеграція в суспільство дітей з особливими потребами шляхом організації їх навчання у закладах освіти. Позашкільна освіта відіграє важливу роль для таких дітей у становленні, розвитку, соціалізації та визначенні життєвих пріоритетів. З цією метою в закладах позашкільної освіти реалізується проєкт «Світ позашкілля для особливої дитини».

Заклади позашкільної освіти області створюють сприятливе освітнє середовище для надання якісних освітніх послуг та соціалізації таких дітей. Діти з особливими освітніми потребами навчаються у 61 закладі позашкільної освіти області. Гуртковою роботою охоплено близько 1000 таких дітей, які відвідують гуртки соціально-реабілітаційного, гуманітарного, оздоровчого та художньо-естетичного напрямів позашкільної освіти.

Для отримання позитивного результату освітньої діяльності при роботі з дітьми з особливими освітніми потребами на локальному рівні запроваджуються технології  арттерапії, зокрема: ізотерапія, музикотерапія та технології екотерапії. Активно в цьому напрямку працюють заклади позашкільної освіти Баришівського, Вишгородського, Згурівського, Іванківського, Києво-Святошинського, Переяславського,  Таращанського, Яготинського районів та міст Біла Церква, Бориспіль, Васильків, Фастів, КЗ КОР «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини». 

З метою реалізації соціальних проєктів, соціально-реабілітаційних програм, проведення різних заходів для таких дітей заклади позашкільної освіти тісно співпрацюють із інклюзивно-ресурсними, оздоровчими центрами, молодіжними центрами реабілітації інвалідів тощо.

Місія позашкільної освіти області – полягає у розвитку здібностей кожної дитини, де вона могла б знайти себе, реалізуватися, вибрати свою освітню траєкторію та набути ключових компетентностей, потрібних для здобуття первинних професійних знань, вмінь і навичок, необхідних для їх соціалізації, подальшої самореалізації та професійної діяльності.