Друк

ЗСУВИ ТА СЕЛІ

Зсуви – це зміщення мас гірських порід униз по схилу.  Їх причиною  може бути: землетрус; перезволоження ґрунту внаслідок  дощів, танення снігів; вивітрювання; земляні й вибухові роботи, вирубка  лісу на схилах пагорбів тощо.

Зсуви несуть велику небезпеку: руйнують будівлі, знищують сільськогосподарські угіддя, створюють загрозливі ситуації при добуванні корисних копалин, викликають ушкодження комунікацій, водогосподарських споруд, головним чином гребель. Зсуви, обвали також здатні викликати великі завали й обва­лення автомобільних і залізничних шляхів, руйнування будинків і споруд, населених пунктів, травмування і загибель людей.

Крім того, зсуви створюють умови для перекриття рік, внаслідок чого можуть виникати катастрофічні повені.

Зсуви можуть бути активними та неактивними. На їх ак­тивність впливає гірська порода схилу, що становить основу зсуву, а також наявність вологи. Швидкість руху зсуву може бути від 0,06 м/рік до 3 м/с. Зсуви характерні для західних областей України, а також узбережжя Чорного й Азовського морів. Площі зсувоне­безпечних процесів за останні 30 років зросли в 5 разів. Найбільшо­го зростання вони набули в Закарпатській, Івано-Франківській, Чернівецькій, Миколаївській, Одеській, Харківській областях і в Криму. Найзначніші осередки зсувів на території України зафіксовані на правобережжі Дніпра, на Чорноморському узбережжі, в Закарпатті та Чернівецькій області.

Останнім часом активізувалися зсуви у столиці України.Найбільші руйнування від зсувів у 2013 році сталися 6-7 квітня на Лисій горі, де зі схилу сповзло до 400 кубометрів ґрунту, і на Богуславському спуску, на Подолі - обвалилося 500 кубометрів землі.

23 травня у Шевченківському районі столиці на вулиці Петрівській відбулися зрушення грунту, що призвело до руйнування гаражного кооперативу.

Селі– це паводки з великою концентрацією ґрунту, мінеральних часток, каміння, уламків порід, що раптово виникають в руслах гірських річок.

Від селевих потоків страждає населення Кавказу, Середньої Азії та Казахстану. В Україні селеві потоки трапляються в Карпатах і Криму.

3 червня  цього року через сильний дощ зійшов селевий потік на трасу «Ялта-Сімферополь». Його довжина становила 60-70 метрів, висота 40 сантиметрів. Ще  кілька селевих потоків зійшло  на трасі місцевого значення «Ялта-Форос-Гончарне».

Щоб зсув або сель не застали вас зненацька, необхідно:

–  уважно слухати і вивчати інформацію про обстановку, можливі місця та приблизні межі зсувів, а також інструкції про порядок  дій у випадку загрози виникнення зсуву. Особливо це стосується тих громадян, будинки яких розташовані на схилах або біля підніжжя гір і пагорбів, на вершинах, поблизу глибоких ярів тощо;

– повідомити про появу ознак зсуву органи місцевого самоврядування. Якщо у приміщенні починають заклинювати вікна й двері, просочується вода на зсувонебезпечних схилах, це свідчить про зсув.

   Правила поведінки під час зсуву:

–  якщо надійшла інформація щодо виникнення зсуву, дійте залежно від ступеня загрози та швидкості руху зсуву;                                                    

–  не панікуйте, зберігайте спокій;                                      

–   підготуйтеся до евакуації, з’ясуйте  у місцевих органах влади місце збору жителів для евакуації;                              

–   попередьте сусідів, допоможіть дітям, інвалідам і людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу;                         

–  швидко одягніться, візьміть документи й зберіть найцінніші та необхідні речі, невеликий запас продуктів на кілька днів, ліки, кишеньковий ліхтарик і радіоприймач на батарейках;                           

–   відключіть мережу електро-, газо- та водопостачання, загасіть вогонь у печах;                                

–  дійте негайно! При швидкості руху зсуву близько 0,5–1,0 метра за добу терміново евакуюйтесь у безпечне місце;                     

–  виведіть худобу в більш безпечне місце, а якщо немає часу, відкрийте хлів – дайте можливість тваринам рятуватися;                                

–   не користуйтесь ліфтом: його може заклинити від перекосу будинку;                     

–  при незначній  швидкості руху зсуву та наявності часу (кілька метрів на місяць), по  можливості, вивезіть своє майно  у заздалегідь визначене місце, відключіть усі мережі постачання; щільно закрийте вікна, двері, горищні люки й вентиляційні отвори; шибки, по можливості, захистіть щитами.