Друк

Позашкільна освіта

IMG 7531.jpg.pagespeed.ce.EFwz84Tts

Позашкільні заклади освіти 

Нормативно-правова база позашкільної освіти

Позашкільна освіта України мала і має потужний потенціал, її відкритість, мобільність, демократичність, гуманістичність як ніколи затребувані. Заклади позашкільної освіти забезпечують реалізацію потреб, запитів та інтересів вихованців у самореалізації, професійному самовизначенні, розвитку творчих здібностей у сфері культури, мистецтва, наукових знань, техніки тощо.

У системі освіти Київщини функціонують 70 закладів позашкільної освіти. Координатором діяльності зазначених закладів регіону є Комунальний заклад Київської обласної ради «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини».

Освітній процес у закладах позашкільної освіти області здійснюється за різними напрямами. Найбільш масовими є гуртки та творчі об’єднання художньо-естетичного, науково-технічного, гуманітарного, еколого-натуралістичного, туристсько-краєзнавчого напрямів. Розширюється мережа гуртків соціально-реабілітаційного та військово-патріотичного напрямів позашкільної освіти.

as1

Визначальною складовою діяльності закладів позашкільної освіти Київщини є запровадження соціально-педагогічного проектування, реалізація комплексу інноваційних проектів. Так, в області успішно реалізуються ряд проектів, зокрема: довгостроковий проект «Самоврядування дітей та молоді Київщини», екологічний проект «Природоохоронний атлас Київщини», цільовий проект «Кроки до успіху», освітньо-виховний проект «Сім чудес Київщини», патріотичний проект «Рушник єдності», історико-краєзнавчий проект «Київщина козацька» тощо.

as2

Щоб стимулювати розвиток юних талантів, щорічно з дітьми та учнівською молоддю в рамках обласного проекту «Таланти твої, Київщино» проводиться понад 80 обласних масових заходів, зокрема:

дитячий фольклорно-етнографічний фестиваль «Весна у Київській»;

обласний фестиваль-конкурс дитячих хореографічних колективів «Терпсихора запрошує»;

фестиваль дитячих і молодіжних театрів мод «Феєрія моди»;

дитячо-юнацький конкурс виконавців сучасної пісні «Калиновий дзвін»;

змагання з водного, велосипедного та пішохідного туризму тощо;

обласне свято «Київщина юннатівська»;

виставки-конкурси виробів науково-технічної творчості «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!», декоративно-ужиткового мистецтва «Скарби рідного краю», «Новорічний сувенір», промислового дизайну «Арт-факторія» тощо.

26 06 17 36

У закладах позашкільної освіти області проводиться системна робота з національно-патріотичного виховання дітей та молоді, спрямована на формування у них патріотичної свідомості, виховання почуття любові до України, пошани до видатних вітчизняних історичних і культурних діячів, утвердження духовності, моральності та загальнолюдських цінностей. Зазначена робота проводиться в рамках реалізації обласного освітньо-виховного проекту з національно-патріотичного та громадянського виховання «Моя країна – Україна, Київщина – серце України».

Протягом навчального року у рамках проекту проведено понад 160 масових заходів, у яких взяли участь близько 60 тис. дітей.

26 06 17 36 4

Спостерігається тенденція щодо збільшення кількості гуртків військово-патріотичного спрямування та відповідно і кількості дітей у них. Зокрема, у 2015/2016 н. р. у позашкільних навчальних закладах функціонувало 113 груп та 1785 вихованців, 2016/2017 н. р. – 128 груп, 2177 гуртківців.

Успішній реалізації завдань, спрямованих на виховання у дітей духовності і патріотизму, сприяє щорічне проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»). У 2016/2017 н. р. у грі взяли участь 32 рої з районів та міст області.

З метою увічнення подвигу воїнів, які захищають рубежі України сьогодні протягом навчального року у позашкільних навчальних закладах Київщини проходила обласна акція «Герої серед нас: сучасні захисники України». У рамках акції здійснювалася пошукова та науково-дослідницька робота за напрямами: «Революції гідності присвячується», «Сучасні захисники України», «Доля переселенців», «Пам’ятки Другої світової війни», «Виховуємо патріотів». Результатом спільної діяльності стане Книга спогадів учасників Революції гідності та Книга пам’яті про загиблих учасників антитерористичної операції на Сході України.

З ініціативи голови Київської обласної державної адміністрації Олександра Горгана на Київщині проходила акція зі збору гуманітарної допомоги бійцям Збройних Сил України, що перебувають у зоні проведення антитерористичної операції. Діти та учнівська молодь Київщини підготували та передали захисникам України понад 30 тисяч новорічних привітальних листівок та святкових сувенірів.

До Дня Святого Миколая та новорічно-різдвяних свят у навчальних закладах Київської області проходила обласна акція зі збору іграшок, книжок, канцтоварів, солодощів для дітей, що проживають у зоні проведення АТО. На заклик подарувати дітям святковий настрій відгукнулися всі райони та міста Київщини. Усі зібрані подарунки військовослужбовці 95-ї Житомирської аеромобільної бригади і головного управління Національної гвардії України транспортували на Схід України та передали дітям, що проживають у зоні проведення антитерористичної операції.

Юні краєзнавці закладів позашкільної освіти області проводять пошукову та науково-дослідницьку роботу в рамках обласного історико-краєзнавчого проекту «Київщина козацька», до участі в якому долучилось понад 100 юних краєзнавців. Кращі роботи презентуються на обласній краєзнавчій конференції «Київщина козацька».

Важливим фактором патріотичного виховання дітей та учнівської молоді є музеї при навчальних закладах системи освіти. У 24 районах та 12 містах області обліковано 281 музей різних профілів. Звання «Зразковий музей» має 37 музеїв, з яких 6 отримали звання у 2017 році (наказ Міністерства освіти і науки України від 21.04.2017 № 622 «Про затвердження рішення комісії Міністерства освіти і науки України з присвоєння звання «Зразковий музей»).

26 06 17 36 6

Значну роботу щодо розширення мережі музеїв проведено місцевими органами управління освітою Бориспільської, Броварської, Вишгородської, Києво-Святошинської, Миронівської, Обухівської, Яготинської райдержадміністрацій, міст Біла Церква та Васильків.

Про успішність та результативність роботи з обдарованими дітьми також свідчить той факт, що однією з форм підтримки, стимулювання та заохочення творчо обдарованих дітей області є присвоєння почесних звань дитячим художнім колективам закладам позашкільної освіти. На даний час в області функціонує 24 колективи, яким присвоєно почесне звання «Народний художній колектив» та 55 колективів – «Зразковий художній колектив». Про ефективну систему роботи закладів позашкільної освіти  свідчить те, що найбільша кількість таких колективів у Києво-Святошинському, Баришівському, Іванківському, Сквирському, Білоцерківському, Бородянському, Васильківському, Таращанському, Тетіївському, Броварському, Вишгородському, Миронівському, Обухівському, Рокитнянському районах та містах Бровари, Біла Церква, Бориспіль, Васильків, Славутич, Буча, Обухів. Народні та зразкові творчі дитячі колективи гідно представляють Україну за її межами.

26 06 17 36 2

В області динамічно розвивається дитячий лідерський рух. Координацію діяльності 44 міських, районних, територіальних органів самоврядування дітей та учнівської молоді здійснює обласна рада дітей Київщини, яка була створена у березні 2007 року і об’єднала представників усіх регіонів області. За участю дітей-лідерів постійно проводяться різноманітні заходи: форуми лідерів самоврядування дітей та учнівської молоді, дні учнівського та студентського самоврядування в Київській обласній державній адміністрації, спільні пленарні засідання депутатів обласної ради дітей Київщини та депутатів Київської обласної ради, обласні збори, обласна літня Школа лідерів учнівського самоврядування тощо.

Основними завданнями на 2018/2019 навчальний рік визначено:

модернізація та розвиток позашкільної освіти області, розширення мережі гуртків закладів позашкільної та загальної середньої освіти відповідно до сучасних потреб суспільства;

забезпечення оптимальних організаційно-педагогічних, навчально-методичних, матеріально-технічних умов для максимального охоплення дітей та учнівської молоді позашкільною освітою;

підвищення доступності якісної позашкільної освіти, зокрема для дітей сільської місцевості, шляхом формування мережі гуртків на базі опорних закладах загальної середньої освіти області;

створення умов у закладах позашкільної освіти для соціально-педагогічної, психолого-педагогічної підтримки дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки;

активізація процесу якісного впровадження інклюзивного навчання у закладах позашкільної освіти;

профілізація освітнього процесу, організація допрофільної та профільної підготовки вихованців закладів позашкільної освіти;

удосконалення системи національно-патріотичного виховання дітей та молоді області шляхом розширення мережі гуртків військово-патріотичного напряму, розширення партнерських зв’язків з громадськими об’єднаннями, волонтерами, активістами, підвищення ролі сім’ї у формуванні особистості громадянина-патріота України.