Друк

Позашкільна освіта

IMG 7531.jpg.pagespeed.ce.EFwz84Tts

Позашкільні навчальні заклади

Нормативно-правова база позашкільної освіти

Позашкільна освіта України мала і має потужний потенціал, її відкритість, мобільність, демократичність, гуманістичність як ніколи затребувані. Позашкільні навчальні заклади забезпечують реалізацію потреб, запитів та інтересів вихованців у самореалізації, професійному самовизначенні, розвитку творчих здібностей у сфері культури, мистецтва, наукових знань, техніки тощо.

BRZ 3536

У системі освіти Київщини функціонують 67 позашкільних навчальних закладів. Координатором діяльності позашкільних навчальних закладів регіону є Комунальний заклад Київської обласної ради «Центр творчості дітей та юнацтва Київщини».
Навчально-виховний процес у позашкільних навчальних закладах області здійснюється за різними напрямами позашкільної освіти. Найбільш масовими є гуртки та творчі об’єднання художньо-естетичного, науково-технічного, гуманітарного, еколого-натуралістичного та туристсько-краєзнавчого напрямів.
Визначальною складовою діяльності позашкільних навчальних закладів Київщини є запровадження соціально-педагогічного проектування, реалізація комплексу інноваційних проектів. Так, в області успішно реалізується освітньо-виховний проект з національно-патріотичного та громадянського виховання «Моя країна – Україна, Київщина – серце України», довгостроковий проект «Самоврядування дітей та молоді Київщини», започатковано впровадження екологічного проекту «Природоохоронний атлас Київщини», історико-краєзнавчого проекту «Київщина козацька».

IMG 1824Щоб стимулювати розвиток юних талантів, щорічно з дітьми та учнівською молоддю в рамках обласного проекту «Таланти твої, Київщино» проводиться близько 70 обласних масових заходів, зокрема:
* дитячий фольклорно-етнографічний фестиваль «Весна у Київській»;
* обласний фестиваль-конкурс дитячих хореографічних колективів «Терпсихора запрошує»;
* фестиваль дитячих і молодіжних театрів мод «Феєрія моди»;
* дитячо-юнацький конкурс виконавців сучасної пісні «Калиновий дзвін»;
* змагання з водного, велосипедного та пішохідного туризму тощо;
* обласне свято «Київщина юннатівська»;
* виставки-конкурси виробів науково-технічної творчості «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!», декоративно-ужиткового мистецтва «Скарби рідного краю», «Новорічний сувенір», промислового дизайну «Арт-факторія» тощо.

festival kr2Традиційно в регіональних заходах беруть участь понад 50 тисяч вихованців позашкільних навчальних закладів, для яких ці конкурси стали справжніми творчими майданчиками, де можна продемонструвати свої досягнення.
У позашкільних навчальних закладах області проводиться системна робота з національно-патріотичного виховання дітей та молоді, спрямована на формування у них патріотичної свідомості, виховання почуття любові до України, пошани до видатних вітчизняних історичних і культурних діячів, утвердження духовності, моральності та загальнолюдських цінностей. Зазначена робота проводиться в рамках реалізації обласного освітньо-виховного проекту з національно-патріотичного та громадянського виховання «Моя країна – Україна, Київщина – серце України». З 2015 року започатковано проведення обласного етапу Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).

Візитною карткою Київщини є колективи позашкільних навчальних закладів області, яким присвоєно почесні звання «Народний художній колектив», «Зразковий художній колектив». На сьогодні в регіоні налічується 70 таких колективів. Це злагоджені, творчі команди, які очолюють віддані своїй справі, креативні керівники. Саме завдяки таким педагогам відкриваються нові таланти, спалахують яскраві зірки.

IMG 9424

В області динамічно розвивається дитячий лідерський рух. Координацію діяльності 37 районних, міських органів самоврядування дітей та учнівської молоді здійснює обласна рада дітей Київщини, яка була створена у березні 2007 року і об’єднала представників усіх регіонів області. За участю дітей-лідерів постійно проводяться різноманітні заходи: форуми лідерів самоврядування дітей та учнівської молоді, спільні пленарні засідання депутатів обласної ради дітей Київщини та депутатів Київської обласної ради, обласні збори, обласна літня Школа лідерів учнівського самоврядування.

 

Основними завданнями на 2016-2017 навчальний рік визначено:

  • забезпечення рівного доступу дітей та учнівської молоді до якісної позашкільної освіти, зокрема в сільській місцевості, шляхом формування мережі гуртків та творчих об’єднань на базі навчальних закладів територіальних громад;
  • організація інклюзивного навчання дітей з особливими освітніми потребами у позашкільних навчальних закладах;
  • формування сучасної мережі гуртків та творчих об'єднань за напрямами і профілями позашкільної освіти відповідно до інтересів дітей, запитів батьків та суспільства;
  • моделювання інноваційного навчально-виховного середовища та запровадження сучасних технологій патріотичного виховання дітей у позашкільних навчальних закладах області;
  • розширення напрямів співробітництва позашкільних навчальних закладів області із соціальними інститутами та громадськими організаціями з питань патріотичного виховання дітей та учнівської молоді.